JAK DBAĆ O ODZIEŻ LNIANĄ ?
JAK DBAĆ O ODZIEŻ LNIANĄ ?

 

 

Jak dbać o odzież lnianą?

 

Lniane ubranka dla dzieci są niezwykle praktyczne. Idealnie sprawdzą się latem, w upalne dni. Wówczas ich przewiewność, a jednocześnie wysoka higroskopijność, czyli wchłanialność wilgoci znacznie zwiększa nasz codzienny komfort. Takie właściwości zapewniają wyłącznie naturalne tkaniny. Z takich szyjemy właśnie ubranka dla dzieci w Nola & Frank :) 

Jesienią len również sprawdza się doskonale. O właściwościach lnu możesz przeczytać tutaj. 

Lniana odzież jest także wytrzymała i w zasadzie łatwa w pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, by jak najdłużej zachować ich jakość i wygląd. Oto kilka wskazówek, jak dbać o lnianą odzież:

  1. Pranie: Lnianą odzież należy prać w zimnej lub letniej wodzie (zaleca się do 40°C, jednak naszym zdaniem optymalna temperatura prania to 30°C), najlepiej z użyciem łagodnych detergentów. Nie używaj wybielaczy ani płynów zmiękczających tkaniny. Unikaj prania w gorącej wodzie i suszenia w suszarce bębnowej, ponieważ może to skurczyć i zdeformować tkaninę. Lnianą odzież najlepiej suszyć na płasko lub na wieszaku. Nasz trip - lniane ubranka z naszych kolekcji, które noszą nasze dzieci pierzemy w programie „pranie ręczne” - odbywa się ono w 30°C, trwa krócej, niż podstawowy program prania bawełny, ustawiamy także niższe obroty wirowania. Dzięki temu ubranka są czyste, ale zachowują w pełni swój kolor, jak również unikamy deformacji tkaniny. Ubranka suszymy na wieszaku. Jeśli lubisz naturalny efekt ugniecenia tkaniny, dzięki takiemu sposobowi suszenia, prasowanie nie będzie konieczne:)
  2. Prasowanie: Lniane ubranka można prasować, jeśli zależy ci na gładkim wyglądzie tkaniny, albo można nosić je w sposób bardziej swobodny, tzn. z naturalnym efektem wygniecenia. Wygląda to bardzo fajnie, casualowo, jednak należy pamiętać, by zastosować odpowiedni sposób suszenia prania (zob. punkt 1). Prasuj odzież w wysokiej temperaturze, gdy jest jeszcze lekko wilgotna, najlepiej na lewej stronie. Unikaj prasowania zbyt suchych tkanin, ponieważ to może prowadzić do powstania zagnieceń. Świetnie sprawdzają się parownice, czy po prostu żelazka z funkcją pary. 
  3. Przechowywanie: Przechowywanie to wbrew pozorom także istotny element. W przypadku, gdy nie nosimy lnianej odzieży, najlepiej przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu - w szafie lub szufladzie. Lniana odzież dobrze radzi sobie z wilgocią, ale długotrwałe narażenie na wilgoć może spowodować powstanie pleśni lub zapachów. Nie ma znaczenia, czy powiesisz ją na wieszaku, czy włożysz złożoną do szuflady. Zarówno jeden, jak i drugi sposób świetnie się sprawdzi. Pamiętaj jednak, że przechowywanie w szufladzie spowoduje nienaturalne zagniecenia, które wymagają odprasowania.
  4. Usuwanie plam: Jeśli pojawią się plamy na lnianej odzieży, należy je jak najszybciej usunąć. Użyj łagodnego detergentu i ciepłej wody, aby usunąć plamę. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, spróbuj użyć specjalistycznego środka czyszczącego do tkanin lnianych. Najlepiej namocz zabrudzoną tkaninę, a następnie wykonaj zwykłe pranie.

Pamiętaj, aby czytać etykiety na odzieży przed praniem i pielęgnacją, ponieważ niektóre lniane tkaniny mogą wymagać innych metod pielęgnacji. W naszych lnianych ubrankach wszywamy metki z oznaczeniem składu takiny i sposobu pielęgnacji. Stosując się do naszych zaleceń, zachowasz piękny wygląd ubranek:)

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl